Shoji Nishio (1927 – 2005)

Urodził się 1927 roku w prefekturze Aomori w Japonii. Jego zainteresowania sztukami walki początkowo koncentrowały się na innych budo – młody Shoji Nishio poznawał tajnik judo, karate, iaido i jodo. W latach 50 XX wieku zainteresował się aikido, które odtąd stało się główną dziedziną jego aktywności na polu sztuk walki.

Sensei Nishio osiągał biegłość w wielu szkołach walki stając się posiadaczem stopni mistrzowskich w aikido(8 dan), iaido(8 dan), judo(6 dan), karate(5 dan) i kendo(3 dan). Studiował ponadto walkę jo (Shindo Muso ryu) i yari(Hozoin ryu). Praktyka tylu szkół walki zaowocowało stworzeniem przez Shoji Nishio własnego, charakterystycznego stylu aikido, który jako Aikido Nishio jest przedmiotem studiów w Renshin. W swoim rozumieniu Aikido sensei podkreśla wagę „atemi” rozumianego jako uderzenie mające zastopować energię napastnika i umożliwić jego neutralizację. Styl proponowany przez Shoji Nishio charakteryzuje się niebywałą skutecznością.

Shoji Nishio – jako jeden z najwybitniejszych uczniów O;sensei – nie tylko stworzył własną szkołę Aikido, ale także zaproponował nowe spojrzenie na techniki miecza. Jego Aikido Toho to zbiór piętnastu form (kata) Iaido stworzony dla lepszego zrozumienia ruchów Aikido. Formy Toho są bowiem odpowiednikami technik „czystego aikido” a praktyka tej formy  Iaido jest znakomitą pomocą w zrozumieniu tajników walki bez miecza.

Przez ponad 40 lat sensei Nishio nauczał walki i regularnie odwiedzał Skandynawię, Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone. Sensej Shoji Nishio zmarł 15 marca 2005 roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.