Andrzej Szubert (ur.1966) jest prezesem i głównym instruktorem Federacji Aikido Nishio Ren Shin w Polsce. Uczeń sensei Yoshiharu Hosody. Posiada 6 dan Aikido i 6 dan Iaido.

Zafascynowanie sztukami walki sięga czasów licealnych. Od 1985 – 1990 studiuje filologię duńską na UAM w Poznaniu. W tym okresie regularnie uczęszcza na treningi aikido. Droga do 1 dana wiodła poprzez doświadczenia zebrane u różnych instruktorów aikido. W lutym 1992 wyjeżdża do Danii na stypendium zebrać materiały do pracy doktorskiej. Kilka dni przed wyjazdem bierze udział w stażu Ki Aikido w Kole prowadzonym przez Carsten Möller z Danii, ale to jeszcze nie było to czego oczekiwał od aikido, ponieważ dotychczasowe poszukiwania swojej ścieżki w aikido nie dały zadowalającego rezultatu, a wszystkie odmiany aikido nie były dla Niego przekonujące. Dowiedział się natomiast o istnieniu dojo sensei Yoshiharu Hosody. Spotkanie i treningi z sensei Hosodą sprawiały dużo radości i znów poczuł sens uprawiania aikido. Sensowność wykonywanych ruchów, wykorzystanie atemi, nawiązanie do karate oraz brak zbędnych ruchów przekonywały i bardzo cieszyły. Będąc w stolicy Danii uczęszcza również na treningi karate.

Wiosną 1992r zdaje w Kopenhadze egzamin na 1 dan aikido. Jesienią tego samego roku powstał zalążek klubu Ren Shin w Poznaniu. Wiosną 1993r wyjeżdża na staż aikido do Malmö gdzie ma okazję poznać senseia Shoji Nishio. Od sierpnia 1994 sensei odbywa prawie roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Kopenhaskim i często odwiedza dojo sensei Hosody, trenuje intensywnie nawet 6 razy w tygodniu. W 1995r odbywa się kolejny staż z sensei Shoji Nishio w Malmö. Sensei Yoshiharu Hosoda zaczyna regularnie odwiedzać nasz klub, do dziś prowadzi staże nawet 3 razy do roku. W roku 2000 sensei Andrzej wyjeżdża do Japonii na staż z sensei Nishio w Izu Shimoda. Ma tutaj możliwość ćwiczenia z najbliższymi uczniami sensei Nishio posiadającymi najwyższe stopnie – Takao Arisue 7 dan, Ichiro Shishiya 7 dan i wielu innych aikidoków nie tylko z Japonii.

Lata ćwiczeń pod okiem sensei Y. Hosody oraz własna determinacja doskonałości zaowocowały niebywałą harmonią ciała i ducha. Takie też jest Aikido w wykonaniu sensei Andrzeja, dla oglądających piękne płynne i zwinne ruchy, są jednocześnie przekonujące. Staże z sensei Andrzejem są zawsze niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników. Sensei dla każdego znajduje czas, a Jego spostrzegawczość i empatia pozwalają właściwie ukierunkować uke.

Aikido jest Jego życiową pasją, którą potrafi „zarazić” swoich uczniów. Sensei Andrzej jest człowiekiem bardzo życiowym, skromnym i koleżeńskim, którego wszyscy bardzo szanują i lubią. Od wielu lat jest wykładowcą na UAM w Poznaniu i zajmuje się językoznawstwem duńskim.

Możliwość komentowania jest wyłączona.