Legendarne korzenie aikido – przygotowano na podstawie książki The Hidden Roots of Aikido autorstwa Shiro Omiya

Bezpośrednio aikido wywodzi się z bardzo starej japońskiej sztuki walki Daitoryu. Przyjmuje się, że Daitoryu powstało w IX wieku, a jego silny rozwój i intensywne kształtowanie nastąpiło w wieku XI.

Według legendy powstanie Daitoryu związane jest z walką dwóch bóstw. W trakcie pojedynku jedno z nich zostało bardzo silnie chwycone za nadgarstek jednak pochwycone bóstwo zdołało bez trudu uwolnić się z chwytu. Uwolnienie nastąpiło poprzez specjalne wykręcenie nadgarstka i użycie wewnętrznej siły. W efekcie użycie siły fizycznej było niewspółmiernie małe w porównaniu do siły z jaką nadgarstek był trzymany.

Również z bardzo dawnych czasów wywodzi się termin Aiki – odnoszący się do harmonizowania energii Ki. Mówimy tu o tej samej energii, którą posługują się azjatyckie sztuki walki, systemy ćwiczeń i medycyna. Termin Aiki jest trudny do zrozumienia dla ludzi zachodu ponieważ nie ma on bezpośredniego odpowiednika w naszej kulturze. Aby go dobrze zrozumieć potrzebne jest własne doświadczenie i studia.

Wspomniany rozwój Daitoryu w XI wieku zawdzięczamy jednemu z wielkich mistrzów Shinra Saburo Minamoto no Yoshimitsu. Był on nie tylko utalentowanym technicznie mistrzem sztuki walki. Dzięki dociekliwemu umysłowi, a także wielu talentom potrafił wprowadzić do Daitoryu elementy dotychczas niespotykane. Aby dobrze poznać ludzką anatomię prowadził oględziny zwłok skazańców, a także badał ciała poległych w bitwach żołnierzy. Dla głębszego zrozumienia działania Aiki, obserwował przyrodę poznając zasady funkcjonowania natury. Był też utalentowanym muzykiem akompaniującym tancerzom, tak więc mógł dostrzec ważność harmonii jak i rytmu w ruchach ciała.

Powyższy tekst był tematem prezentacji przedstawionej podczas seminarium Aikido Nishio, który odbył się 12-14 kwietnia 2013 roku w Poznaniu. Prowadzony był przez sensei Yoshiharu Hosodę i sensei Andrzeja Szuberta.

Możliwość komentowania jest wyłączona.